Mit érdemes tudnod az érzékeny kis orrokról?
Összegyűjtöttünk pár érdekességet a kutyák szaglásáról.
Azt mindenki tudja, hogy a kutyák szaglása kitűnő, de most mutatunk pár olyan izgalmas dolgot, amivel tényleg érzékeltetni lehet azt a hatalmas különbséget, ami az emberek és kutyák szaglása között van.
#1 Egy átlagos szaglású embernek körülbelül 6 millió szaglóreceptora van, a kutyáknak – fajtától függően – viszont megközelíti 300 milliót. Ez azt jelenti, hogy akár százezerszer is erősebb lehet a szaglásuk a miénknél.
#2 A kutyák agyában a szaglásért felelős terület negyvenszer nagyobb, mint az embereké, hiszen a beérkező sok ingert, információt fel is kell dolgozniuk, az infófeldolgozás során pedig váltakoztatva használják bal és jobb agyféltekéjüket.
#3 Képesek két orrcimpájukat egymástól függetlenül mozgatni, ezzel pedig meg tudják határozni, hogy milyen irányból érkezik pontosan az illatinformáció.
#4 Az illatok intenzitásának változását egészen pontosan tudják érzékelni. Ezzel a tulajdonságukkal, azaz a nyomkövetéssel tudják például azt felismerni, hogy időben hogyan változtak a szagok, merre szaladt el korábban például egy cica, vagy mikor indult munkába a gazdijuk.
#5 Fantasztikus szaglásuknak köszönhetően képesek beazonosítani az emberekben zajló érzelemváltásokkal járó kémiai eltéréseket. Ezért is tudják azt, hogy épp jólesne neked egy kis vigasztalás.
#Jutitubi tipp: A kutyák orrának külső része is nedves kell, hogy legyen, mivel így veszik fel hatékonyan az illatrészecskéket. Arra figyelj hát oda, hogy a kutyusod orra legyen mindig kicsit nedves, ha száraz és kicserepesedik, az betegségre utalhat, érdemes ilyenkor rákérdezned erre az állatorvosnál.
Mindezen elképesztő tulajdonságuknak köszönhetően a kutyusok olyan dolgokat megéreznek, amikhez nekünk embereknek bonyolult műszerekre van szükségünk. A kutyák egyből felismerik például a terhességet, a segítő állatok a pánikbetegek és az autisták esetében a stresszhormontöbblet érzékelésével előre jelzik, ha rohama lesz valakinek. Az arra kiképzett ebek a rákos sejtek jelenlétét érzékelik, és a drogkeresőknek is csalhatatlan a szaglásuk munkájuk során.
Házi kedvenceink tehát igazából illat alapú világban élnek, szuper szaglásukkal pedig ők nemcsak a barátaink, hanem igazi segítőink is.